ING vs. skimming

Od jakiegoś czasu zastanawiałem się czy bank ING słyszał kiedykolwiek o skimmingu.

Otóż jak się okazuje coś tam kiedyś czytali i nawet artykuł na swoich stronach o tym popełnili.

Nie tylko zgubienie czy kradzież karty płatniczej może stanowić zagrożenie dla Twoich pieniędzy. Skimming to przestępstwo, które polega na skopiowaniu paska magnetycznego karty oraz odczytaniu jej kodu PIN bez Twojej wiedzy. Skopiowaną w ten sposób kartą przestępcy realizują płatności za towary i usługi albo pobierają gotówkę z bankomatów.

Najpopularniejszą formą skimmingu są wypłaty dokonywane w bankomatach znajdujących się poza granicami kraju.

To bardzo miło z ich strony. Naprawdę. Szkoda tylko, że jak przychodzi co do czego to już nie za bardzo mają ochotę na współpracę – przynajmniej w placówce (Poznań, ul. Przemysława), która się mieści niedaleko mojego mieszkania.

Od dłuższego czasu tamtejszy bankomat wygląda jakby przyjechał wprost z przysłowiowego Kazachstanu (bez urazy). Po prawej od wyświetlacza jest dziura wyrąbana chyba tępym scyzorykiem. W dziupli wielkości kciuka zamontowane jest oczko kamery. Wygląda koszmarnie.

Nie jestem społecznikiem jednak stwierdziłem, że to trochę niefajnie więc wszedłem jakieś 2 może 3 miesiące temu do środka i powiedziałem, że dziura, że skimming, że coś tam. Pani podziękowała, pokiwała głową i powiedziała, że to przekaże w odpowiednie miejsce. Miło z jej strony.

Dziś musiałem znów skorzystać z tego bankomatu. Nie zmieniło się nic. Postanowiłem pobawić się w prawego obywatela raz jeszcze. Siadam przy biurku, z drugiej strony pan w garniturze. Ja znów swoje, że niefajnie, że skimming, że może coś… na co pan stwierdził kategorycznie, że bankomatami zajmuje się firma zewnętrzna i oni nic z tym nie zrobią. Mówię, że trochę szkoda, że może jednak… Nie, jednak nie.

Na odchodnym spytałem czy mogę zdjęcia opublikować. Pan, że jasne, w podtekście: pan już sobie pójdzie… No to poszedłem. No to publikuję.

Trochę smutne wszak prosili:

Pamiętaj! Jeśli masz wątpliwości odnośnie wyglądu bankomatu, zawsze możesz skorzystać z innego. Poinformuj jednak Bank o swoich podejrzeniach

Join the Conversation

4 Comments

  1. @as
    wiem :). Dlatego wypłaciłem tam pieniądze i nie zawiadamiałem policji tylko obsługę banku. Chodzi mi o fakt przyzwyczajania ludzi by zwracali na takie rzeczy uwagę.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *