Tekst powstał w ramach niewspieranej już inicjatywy internetteam.pl


Jeśli czytałeś mój poprzedni wpis znasz już zapewne odpowiedź na pytanie czy rola Scrum Mastera to coś dla Ciebie. W tym wpisie znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Jak zostać certyfikowanym Scrum Masterem?
  • Jak przygotować się do egzaminu PSM (Professional Scrum Master)?

Jak zostać certyfikowanym Scrum Masterem?

certyfikat
Źródło: nofluffjobs.com

Istnieją dwie oficjalne organizacje, które wydają certyfikaty Scrum Mastera:

Jakie są podstawowe różnice między oferowanymi przez nie ścieżkami certyfikacji?

Certyfikacja oferowana przez Scrum.org posiada dwie istotne zalety, ale też jedną wadę:

  1. Nie wymaga od osób chcących przystąpić do egzaminu PSM (Professional Scrum Master) ukończenia żadnego oficjalnego szkolenia (choć takowe oferuje). Do egzaminu możesz przygotować się sam! Bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. Natomiast Scrum Alliance wymaga od kandydatów ukończenia oficjalnego szkolenia przygotowującego, płatnego około 800 – 1000 EUR w zależności od kursu i prowadzącego.
  2. Certyfikat od Scrum.org jest przyznawany dożywotnio! Natomiast ten wydawany przez Scrum Alliance trzeba regularnie odnawiać.
  3. A jaka jest wada? Egzamin oferowany przez Scrum.org zawiera więcej pytań i jest trudniejszy.

Jednak w moim przypadku zalety wzięły górę nad wadami i przekonały mnie do wybrania certyfikacji oferowanej przez organizację Scrum.org. Więc w dalszej części wpisu zamieszczam rady jak przygotować się do egzaminu oferowanego właśnie przez tą organizację.

Za pośrednictwem strony Scrum.org możesz przystąpić do 3 typów egzaminu na Scrum Mastera: PSM I, PSM II i PSM III.

Scrum
Źródło: professionalscrum.dk

PSM I jest tym najbardziej podstawowym (stopień trudności: średnio zaawansowany), ale też najczęściej wymaganym w ofertach pracy. Do egzaminu możesz przystąpić kiedy chcesz wykupując do niego dostęp za pośrednictwem platformy. Koszt egzaminu PSM I wynosi 150$. Po dokonaniu opłaty otrzymasz na adres mailowy (wskazany w trakcie rejestrowania się do platformy) maila z jednorazowym hasłem (kluczem), który uprawnia do przystąpienia do egzaminu. Na stronie podana jest informacja, że czas oczekiwania na wiadomość wynosi 1 dzień roboczy, jednak ja otrzymałam ją od razu po dokonaniu płatności. Co ważne hasło nie ma określonego terminu ważności – będzie ważne dopóki go nie wykorzystasz. Czyli dostęp do egzaminu możesz wykupić dziś, a przystąpić do niego na przykład za 2 miesiące. Być może dla niektórych fakt, że już zainwestowali pieniądze może stanowić motywację, by codziennie poświęcić choć chwilę czasu na przygotowania do egzaminu.

Jak wygląda egzamin?

Egzamin trwa 60 minut i obejmuje 80 pytań zarówno jednokrotnego jak i wielokrotnego wyboru oraz pytania typu prawda / fałsz. Aby otrzymać certyfikat musisz odpowiedzieć na co najmniej 85% pytań. Egzamin przeprowadzany jest tylko i wyłącznie w języku angielskim. Po zakończeniu egzaminu wynik widzimy od razu. Na podany adres mailowy otrzymasz także dokładną informację o ilości uzyskanych łącznie punktów oraz szczegółowe zestawienie w formie tabeli z którego dowiesz się jaki obszar tematyczny (pytania egzaminacyjne dotyczą 14 obszarów) poszedł Ci lepiej, a jaki gorzej. Nie otrzymasz natomiast szczegółowej informacji na które pytania odpowiedziałeś źle oraz które z odpowiedzi były prawidłowe.

Certyfikat oraz odznakę będziesz mógł pobrać ze swojego oficjalnego profilu na Scrum.org. Twoje nazwisko zostanie także umieszczone na oficjalnej liście posiadaczy certyfikatu.

Jak zatem przygotować się do zdania egzaminu PSM?

Poniżej przedstawiam 5 rad, które mam nadzieję także Tobie pomogą w osiągnięciu tego celu:

5 kroków
Źródło: elevenews.com

 

KROK 1 – Scrum Guide

Egzamin PSM oparty jest przede wszystkim o Scrum Guide. Jest to oficjalny, krótki! przewodnik napisany przez twórców Scruma – Jeffa Sutherlanda i Kena Schwabera. Z przewodnikiem tym możesz się zapoznać lub go pobrać w różnych językach wchodząc na stronę scrumguides.org. Jest to fundament i podstawa wszystkich dalszych kroków. Sam egzamin przeprowadzany jest w języku angielskim, więc warto zapoznać się przede wszystkim z angielską wersją przewodnika. I to nie raz, nie dwa, ale wieeele razy. Tak naprawdę w przewodniku ważny jest każdy akapit, każde zdanie, każde słowo. Większość pytań odnosi się po prostu do konkretnych fragmentów tej publikacji.

KROK 2 – Przykładowe testy na Scrum.org

Przed przystąpieniem do egzaminu dobrze jest przerobić jak najwięcej przykładowych pytań egzaminacyjnych. Strona Scrum.org oferuje kilka typów przykładowych egzaminów. Dostęp do nich jest bezpłatny i można do nich przystępować dowolną ilość razy. Znajdziesz je w zakładce Open Assessments. Zachęcam do przerobienia obowiązkowo: Scrum Open i Product Owner Open oraz opcjonalnie Scrum Developer Open i Nexus Open.

Przykładowy test Scrum Open to zestaw 30 pytań wybieranych losowo z większej puli, na rozwiązanie którego otrzymujesz 30 minut. Przystępuj do tego próbnego egzaminu tak długo, aż będziesz regularnie otrzymywać 100% poprawnych odpowiedzi, najlepiej w czasie 6-7 minut. Dobra wiadomość jest taka, że duża część tych pytań powtórzy się w takiej samej formie na egzaminie.

Product Owner Open to zestaw 15 pytań wybieranych losowo z większej puli, na rozwiązanie którego otrzymujesz 30 minut. Przystępuj do tego próbnego egzaminu tak długo, aż będziesz regularnie otrzymywać 100% poprawnych odpowiedzi, najlepiej w czasie 3-4 minut. Duża część tych pytań także powtórzy się w niezmienionej formie na egzaminie.

KROK 3 – Przykładowe testy dostępne w sieci

W internecie napotkasz wiele różnych testów, które mają pomóc w zdaniu egzaminu PSM, ale osobiście rekomenduję w szczególności jedną stronę – blog Mikhaila Lapshina, który jest aktywnym użytkownikiem oficjalnego forum Scrum.org. Na swojej stronie zamieścił egzaminy z zakresu: Scrum Master, Product Owner, Scaled Scrum. Co ważne dostęp do tych przykładowych testów jest bezpłatny! Każdy ma 2 wersje:

  • LM – Learning Mode – wersja służąca do nauki, gdzie od razu po udzieleniu odpowiedzi na pytanie widzisz wynik oraz komentarz z wyjaśnieniem.
  • RM – Real Mode – wersja, która symuluje warunki, jakie będą panowały na egzaminie (80 pytań, 60 minut, wynik widzisz na samym końcu).

Co ważne pytania przygotowane przez Mikhaila są wolne od błędów, czego nie da się powiedzieć o innych dostępnych w sieci pytaniach (mówię także o tych za które trzeba zapłacić!).

KROK 4 – Inne ważne lektury

Zachęcam serdecznie do zapoznania się także z następującymi pozycjami: Scrum Glossary, czyli słowniczek z najważniejszymi pojęciami oraz Nexus Guide zawierający zasady skalowalnego Scruma (kilka pytań z tego zakresu pojawi się na egzaminie).

KROK 5 – Forum scrum.org

Jeśli niektóre tematy nie są dla Ciebie jasne, nie wahaj się zadać pytania na forum Scrum.org. Znajdziesz tam wiele osób, które zdały egzamin i chętnie służą pomocą.

Mam nadzieję, że podany powyżej zestaw rad okaże się pomocny także w Twoim przypadku i już wkrótce Twoje nazwisko również znajdzie się na oficjalnej liście posiadaczy certyfikatu Scrum Mastera.

Powodzenia!

You got this
Źródło: giphy.com

Join the Conversation

2 Comments

  1. Bardzo dziękuję za fajnie wyjaśnione wymagania i opis jak się przygotować. Bezinteresownie i bezcenne!

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *