Tekst powstał w ramach niewspieranej już inicjatywy internetteam.pl


Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego z jedną osobą rozumiecie się lepiej, a z inną gorzej? Są osoby, które idą do korpokuchni literalnie zrobić sobie kawę, są też takie, które zmierzają tam głównie na pogaduchy. Dlaczego tak jest? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i jednocześnie bardzo skomplikowana. Słyszeliście kiedyś o temperamentach? Temperament to zestaw dziedziczonych cech, które są podstawą naszej osobowości, wpływają na jej kształtowanie się i ewolucję. Oddziałują także na sposób naszego działania oraz zachowania w życiu prywatnym jak i zawodowym.

Temperament jest ściśle związany z naszym układem nerwowym. Pierwsze badania nad tym zagadnieniem rozpoczął w starożytności Hipokrates. Tematem tym zajął się także Pawłow (tak, ten od odruchu Pawłowa). Podczas prowadzenia badań nad warunkowaniem odruchów zauważył, że u różnych jednostek występują różnice w prędkości  powstawania odruchów, a także w ich precyzji czy stabilności. Innymi słowy, układ nerwowy oddziałuje na szybkość podejmowania decyzji, energiczność, reaktywność.

Być może typy temperamentów większość z Was zna. Być może połowa z czytających ten wpis nawet zrobiła sobie chociaż raz w życiu test na osobowość. Ale czy rzeczywiście wiemy, jak komunikować się w pracy z danym typem charakteru?

Jakimi cechami można opisać temperamenty? Poniżej podstawowy podział – charakter żółty i czerwony to typy ekstrawertyczne (otwarte), zaś zielony i niebieski są introwertyczne (zamknięte).

Najczęściej jest tak, że najlepiej rozumiemy się z osobami do nas podobnymi lub dopełniającymi nas samych. Z kolei pozostałe mówią językiem, którego nie rozumiemy. Czasem nie do końca potrafimy wyjaśnić motywy ich działania, nie umiemy zrozumieć logiki ich postępowania. Uzasadnieniem takiej sytuacji jest fakt, że układ nerwowy każdego z czterech typów temperamentu pracuje odmiennie.

Czy wiecie, kto Was otacza w pracy? Kim są ludzie, z którymi spędzacie średnio 8 godzin dziennie? Zróbcie sobie test i spróbujcie określić ich cechami, które są najbardziej u nich widoczne. Sprawdźcie, jakich cech mają najwięcej. Poniżej mam dla Was ściągę, jak do nich mówić, żeby zrozumieli.


CHOLERYK

Cholerycy to osoby ekstrawertyczne, dążące do celu, lubiące być przywódcami czy organizatorami. Są szybkie w działaniu i tego samego oczekują od innych. Przy tym wszystkim uwielbiają kontrolę i często potrafią dostrzec problemy czy błędy dużo wcześniej niż inni. Jak pracować z cholerykiem? Przede wszystkim zachować spokój. Ten typ osobowości bardzo często wybucha gniewem, ale równie szybko się uspokaja i zapomina o złych emocjach. Sposobem na zdenerwowanie choleryka jest wyciszenie i uspokojenie. Nerwy zaowocują jeszcze większą eskalacją wybuchu tego typu. Jak rozmawiać z cholerykiem? Bez owijania w bawełnę – liczą się konkrety. Jeśli omawiane są problemy, choleryk oczekuje propozycji ich rozwiązania. Nie należy się zrażać bezceremonialnością choleryka – zawsze mówi to, co myśli i tego oczekuje od innych.


SANGWINIK

Sangwinik jest komunikatywny, rozmowny i otwarty. Często określany mianem duszy towarzystwa, jest pełen energii i ekspresji. Świetnie sprawdza się na stanowiskach związanych z motywowaniem innych, a także jako przedstawiciel grupy, osoba kontaktowa. Chętnie zaczyna projekty, rzadko doprowadza je do końca, cechuje go tzw. słomiany zapał. Aby dobrze współpracować z sangwinikiem, należy najpierw nawiązać z nim relację koleżeńską. Przemawiają do niego opinie autorytetów oraz emocje, dlatego w rozmowach z osoba posiadającą ten temperament, najlepiej odwoływać się do tych aspektów. Sangwinik ma duszę urodzonego handlowca, często będzie próbował „sprzedawać” idee czy pomysły. W pracy lepiej się wyczulić na ten sposób komunikacji i nie dać się omamić pięknym wizjom tego jedynego w swoim rodzaju sprzedawcy.


MELANCHOLIK

Często bywa określany jako perfekcjonista, poznać go można po nienagannym ubiorze, uporządkowanym biurku i nienachalnej gestykulacji. Jest to introwertyczny typ charakteru – emocje skrywa wewnątrz, nie narusza przestrzeni osobistej innych, jest bardzo poukładany i momentami przesadnie dokładny w tym, co robi. Jak komunikować się z melancholikiem? Osoba z tym typem temperamentu jeśli już coś mówi, to jest to precyzyjne, zwięzłe i na temat. Nie lubi wypowiadać niepotrzebnych słów i tego samego oczekuje od innych. We wszelkich rozmowach i działaniach musi widzieć sens i przesłanie, aby nie tracić wątku. Każdy projekt czy zadanie jakie ma przed sobą, dość dokładnie rozplanowuje, więc może nie rozumieć sangwiników, którzy mają odmienny tryb pracy. Melancholicy są bardzo emocjonalni, większość uwag odbierają osobiście, więc najlepiej rozmawiać z nimi dość delikatnie – bez używania skrajnie zabarwionych słów. W pracy te osoby robią coś, jeśli mogą to zrobić idealnie, zaś jeśli nie ma takiej możliwości, to tracą motywację i w ogóle się do tego nie zabierają. Najłatwiej komunikować się z nimi pisemnie, mailowo.


FLEGMATYK

Flegmatycy to osoby twardo stąpające po ziemi, przyjazne innym, nie rzucające się w oczy. Cechuje ich umiejętność rozwiązywania problemów między ludźmi oraz to, że są dobrymi słuchaczami. Wzbudzają zaufanie, są stabilne i systematyczne. Nie okazują entuzjazmu, nie lubią zmian i wydają się być leniwe. Natomiast zazwyczaj to dobrzy pracownicy, którzy sumiennie wykonują swoje obowiązki, ale nie szukają dodatkowych zadań. Jak pracować z flegmatykiem? Osoba z tym temperamentem odpowiada tylko wtedy, kiedy jest pytana, preferuje rozmowy na tematy, na których się zna. Nie lubi rozmawiać w grupie – preferuje rozmowy w cztery oczy. Flegmatyk musi mieć jasno postawione zadania do wykonania i nie należy mu mieć za złe tego, że nie zrobił nic ponad to. Zwyczajnie nie leży to w jego naturze. Co więcej, flegmatyk nie lubi podejmować decyzji. W sytuacji wyższej konieczności zrobi to, niemniej jednak najpierw przeanalizuje sprawę. Najprawdopodobniej przed podjęciem decyzji wyeliminuje z niej elementy, które mogą jej zagrażać czy wpłynąć na jej konsekwencje.

Czy wiesz, że… efektywność zespołów, które dobrze się znają, współpracują na wielu płaszczyznach, znają swoje mocne i słabe strony, pozwala wykorzystać ich potencjał do maksimum? Dlatego tak ważne jest, aby poznać się nawzajem.

A czy Wy wiecie, jaki macie temperament? Można to sprawdzić wypełniając test np. Myers-Briggs (MBTI, z ang.  Myers-Briggs type indicator), tutaj podrzucam link. Test oparty jest częściowo na typologii Carla Gustava Junga, a częściowo na rozszerzeniu zagadnienia przez Katharine Cook Briggs oraz jej córkę Isabel Briggs Myers.
W internecie dostępne są również inne testy, do których wypełnienia szczerze zachęcam.

✔ Dajcie znać w komentarzu, czy zgadzacie się z wynikiem dowolnego, wypełnionego testu.

✔ Spróbujcie również odgadnąć, jakim typem temperamentu jest autorka wpisu, czyli ja 🙂

Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *