Tekst powstał w ramach niewspieranej już inicjatywy internetteam.pl


Na świecie istnieją ponad 4 miliardy użytkowników aktywnych w internecie, a co za tym idzie informacje pojawiające się w sieci mają ogromny wpływ na ich decyzje, w tym również te zakupowe. Z ostatnich badań Digital Influence Index wynika, iż konsumenci wskazują internet jako środek przekazu najsilniej wpływający na ich wybory. Analiza wskazała, że wpływ internetu jest dwa razy silniejszy w porównaniu do telewizji oraz osiem razy większy w zestawieniu z komunikacją drukowaną.

Co to jest monitoring mediów?

Marki mające świadomość tego zjawiska wiedzą że obecność ich komunikacji w sieci jest niezbędna, jednak czy zawsze wywołuje planowany efekt i budzi pozytywne emocje u konsumentów? By się tego dowiedzieć warto prowadzić analizę dyskusji toczącej się wokół marki w nowych mediach. Dobrze skonfigurowane narzędzie pozwala wyszukać, uporządkować i przeanalizować kto, gdzie i co pisze na temat naszego produktu, czy też marki.

Jak działa narzędzie?

Najważniejszym etapem przed rozpoczęciem analizy dyskusji w sieci jest zdiagnozowanie słów kluczowych, które są najbardziej wartościowe dla naszych działań. W zależności od obranego celu, hasła należy zdefiniować pod kątem produktu/usługi lub marki całościowo. Następnie narzędzie w oparciu o wypisane grupy wyrazów będzie w stanie przefiltrować treści opublikowane w internecie i zaprezentować tylko te wątki które są wartościowe.

Definiowanie celów analizy dyskusji

Samo wyszukiwanie i śledzenie wpisów użytkowników to jednak nie wszystko. Działania w obszarze monitoringu należy rozpocząć od wyznaczenia sobie celów. Może to być:

– pozyskiwanie nowych klientów,

– analiza opinii o produkcie / usłudze,

– budowa lub wzmocnienie wizerunku marki / produktu,

– rozwiązywanie problemów, a co za tym idzie zapobieganie kryzysowym sytuacjom,

– czy też przewidywanie trendów w branży, w tym wśród konkurencji.

Cele mogą być wyznaczane w oparciu o strategię budowaną dla marki na kolejne miesiąca, ale mogą być też reakcją na problemy z którymi boryka się marka.

Na co warto zwrócić uwagę analizując dane?

Podczas analizy wyników warto zróżnicować wyszukane dane pod kątem ilościowym i jakościowym. Warto zwrócić szczególna uwagę na:

– wielkość buzzu, a tym samym wartości danej dyskusji w kontekście kreowania opinii internautów,

– ilość touchpointów na których toczy się dyskusja, a tym samym zwrócenie szczególnej uwagi na te miejsca gdzie jest ona największa,

– identyfikację najczęściej pojawiających się tematów oraz obszarów których one dotyczą,

– zlokalizowanie autorów którzy mają największy zasięg oraz mogą wpływać na kreowanie opinii o naszym produkcie, usłudze lub marce,

– sentyment dyskusji, czy większość wpisów prezentuje wydźwięk negatywny, czy pozytywny. Jeśli negatywny to do czego odnoszą się te komentarze i jak można się z tym problemem zmierzyć.

Przykłady marek które zyskały dzięki monitoringowi sieci

Przykłady marek które zyskały dzięki monitoringowi sieci

Już od kilku lat wielkie marki budują swoje działania w sieci w oparciu o social listening. Oto kilka przykładów:

Jednym z zastosowań monitoringu do śledzenia opinii o produkcie był case marki Frugo. Po ponad dekadzie od wycofania produktu, marka powróciła na półki sklepowe z limitowana liczbą kultowego napoju. Każdy kto dał radę upolować Frugo niezwłocznie dzielił się tym w mediach, a tysiące wpisów od użytkowników wyłapał monitoring. Dla marki był to sygnał że napój nadal ma wielu fanów i warto wrócić do sprzedaży.

Marki korzystają z monitoringu również by wzmocnić swój wizerunek. Luźne rozmowy ze swoimi klientami prowadziła firma PlayStation Polska przed premierą nowej wersji swojej konsoli. Odbywające się na Twitterze dyskusje z internautami wpłynęły na zwiększenie: buzzu wokół produktu, liczby pozytywnych wpisów oraz użytkowników śledzących profil marki.

Przykładem radzenia sobie z sytuacją kryzysową była z kolei marka Wedel. Firma znalazła się pod obstrzałem negatywnych komentarzy w efekcie zwrócenia uwagi blogerce, która wykorzystała w swoim kulinarnym wpisie Ptasie Mleczko bez oznaczenia go znakiem towarowym. Dzięki śledzeniu źródeł dyskusji oraz zlokalizowaniu użytkowników których opinie były najbardziej zasięgowe – sytuację szybko wyjaśniono i nie wpłynęło to negatywnie na PR marki.

Finally…

Zawsze jest odpowiedni moment by wsłuchać się w głos internautów. Idealnie gdy działania idą w parze ze strategią marki oraz mają swój określony cel – wtedy wyniki analizy mogą w znacznym stopniu wpłynąć na relacje z klientem oraz zapobieganie potencjalnym kryzysom w sieci.

Join the Conversation

6 Comments

 1. Czy chodzi tu może o Brand24? Czy może masz porównanie kilku narzędzi? 🙂

 2. Cześć Paula, 2 przykłady są faktycznie case study od Brand24. Polecam przetestować kilka narzędzi które są obecne na rynku i znaleźć coś dla siebie. Najpopularniejsze to: Brand24, SoTrender, NapoleonCat, SentiOne, czy zagraniczne SproutSocial, Social Studio. Pozdrawiam

  1. Jak już zostaliśmy wywołani do tablicy to się wypowiem 🙂 Przetestowanie narzędzi jest najlepszym rozwiązaniem, każde ma swoje zalety.

   Nie mniej my i Senti jesteśmy polskimi narzędziami 🙂 W razie potrzeby, zawsze mogę pomóc skonfigurować Brand24 pod testy 🙂

  2. Cześć Natalia

   Bardzo dziękujemy za wspomnienie o NapoleonCat 🙂 Oczywiście zgadzamy się z tym, że monitoring internetu daje wiele korzyści i warto sumiennie to robić, lecz chciałam doprecyzować jedną kwestię. NapoleonCat jest narzędziem, które pomaga w kompleksowym monitorowaniu, analizowaniu i moderowaniu wszystkich publicznych profili z FB, IG, TT i YT. Nasze narzędzie oferuje usługi, które są komplementarne do usług Brand24 czy SentiOne, dlatego też posiadamy integrację z niektórymi z nich. Wszystko po to, aby osoby odpowiedzialne za dbałość o dobre imię marki, mogły działać na najwyższym poziomie 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *