Naprawa Time Capsule

Tak, używam sprzętu apple.

Między innymi Time Capsule (TC), która (prócz tego, że służy mi jako ruter) przydała mi się tylko jeden jedyny raz kiedy pousuwałem sobie pliki (nie pytajcie jak i dlaczego) projektu nad którym siedziałem. Generalnie stoi na biurku i ładnie wygląda – i niech tak zostanie bo jakoś nie uśmiecha mi musieć z niej korzystać co de facto wynikałoby raczej z tego, że coś mi zginęło niż z tego, że chcę pooglądać ładną animację time machine.

Ale do rzeczy. Jakiś czas temu zielone oczko time capsule przestało na mnie miło zerkać co niestety wiązało się z tym, że w całym domu zniknął mi Internet, streamowanie muzyki, dostęp do domowego NASa (przy okazji polecam tego Qnapa – pięknie się sprawuje i nie kosztuje majątku), możliwość drukowania… słowem wszystko (applowe pudełko służy mi za punkt centralny podłączenia do sieci i tworzy główną sieć domową). Modliłem się by w tym samym czasie nie padł mi dysk w iMacu gdzie mam mój cały cyfrowy świat.

Objawy:

 1. nie działa,
 2. nie świeci,
 3. nie kręci dyskiem,
 4. … nie robi nic…

Dzwonię do Cortlandu i pytam za ile mi to naprawią (pudełko już po gwarancji) i ogólnie czy wiedzą co to może +- być. Okazuje się, że apple traktuje TC jako… sprzęt jednorazowy i nie naprawia go zupełnie. Zaoferowali mi możliwość zakupu nowego sprzętu ze zniżką jednak jak się okazało zniżka wynosiłaby jakieś 50 złotych co przy cenie tego sprzętu jest raczej symboliczne. Co więcej, w rozliczeniu musiałbym zostawić moją dotychczasową TC. Dziękuję, postoję.

Stwierdziłem, że zobaczę o co może chodzić. Czas więc na wujka googla. Okazało się (nie pamiętam już dokładnie o co zapytałem), że takie coś się zdarza i winny sytuacji jest zasilacz. No ok, ale jak go wymienić i gdzie ona tak naprawdę jest? Googluję dalej i okazuje się, że wszystko juz wiadomo.

Jak otworzyć?

 1. KONIECZNIE należy podgrzać suszarką spodnią gumę żeby puścił klej ją trzymającą – ja niestety tego nie zrobiłem zbyt dobrze i guma pękła (a wiecie, że to źle);
 2. odkręcić klika śrubek (właśnie tych)

Jak wyjąć zasilacz?

 1. tak…
 2. pamiętajcie, że kondensatory są naładowane… ja nie pamiętałem…

IMG_4915

Dobra, otworzyłem i wyjąłem zasilacz. Co dalej – nie za bardzo jest gdzie kupić cały taki zasilacz w całości.

zasilacz

Okazało się, że zepsuty jest nie cały zasilacz, a jedynie kondensatorki. A dowiedziałem się tego z YT (1, 2). I rzeczywiście, po kupnie 4 kondensatorów za (w sumie) 4zł (tak, C Z T E R Y) i ich przelutowaniu TC śmiga!

kondensatory

IMG_4932

Tak więc jeżeli coś takiego i Wam się przydarzy to da się to jakoś przeżyć.

Małe wyjaśnienie:

 1. time capsule to urządzenie
 2. time machine to program do archiwizacji
 3. I jeszcze jedno, popełniając ten wpis natrafiłem właśnie na wpis opisujący równie fajnie całą procedurę. Polecam!
 4. Tato, dzięki!!!!

Join the Conversation

6 Comments

 1. Potwierdzam, jeżeli padł wam zasilacz, to wystarczy wymienić kondensatory. W moimi przypadku wymieniłem dwa kondensatory 1000uF.

 2. A czy padły Wam kondensatory na tyle że je rozerwało od góry czy nie? U mnie są lekko wybrzuszone ale nie ma tragedii. Zastanawiam się czy to one są powodem tego, że TC nie działa?

  1. przyznam, że nie zwróciłem na to uwagi, ale chyba nie były jakoś specjalnie zdeformowane bo z pewnością bym zauważył

 3. Właśnie zainwestowałem w kondensatory całe 3 zł :). Radość była baaardzo duża, gdy po wymianie TC ruszyła. Byłem mega zadowolony. Niestety nic nie trwa wiecznie. Szkoda, że w tym przypadku trwało to tak krótko :(. Odłączyłem TC, poskładałem i podłączyłem ponownie. Cisza, nic nie świeci. Rozebrałem. Wizja naoczna – wszystkie kable powpinane. Podłączyłem raz jeszcze. Łupło, błysło, korki wybiło. Na zasilaczu spaliło jakieś tranzystorki :(. A już byłem w ogródku, witałem się z gąską.

  Niemniej jednak chciałbym Ci podziękować za tutoriala, który choć na chwilę dał mi trochę nadziei. Pozdrawiam.

 4. Witam ,
  Super pomoc .
  Mam jednak pytania. Moja kapsuła ma inny rozkład kontestatorów. Jest ich siedem . Skąd mam wiedzieć które przepalone?
  Pozdrawiam i proszę o pomoc.

 5. cześć, nie ukrywam, że nie jestem jakimś super technicznym typem. Samemu udało mi się wyszperać tę metodę naprawy capsul starego typu. Przypuszczam, że kolejne modele mają już inne układy.

  Obawiam się, że nie pomogę – jeżeli znajdziesz jakiś sposób koniecznie daj znać!

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *