Puść oko do… Twojego iPoda

Każdy posiadacz jabłuszkowego playera otacza go swoistego rodzaju platoniczną miłością. Ubiera w ciepłe skarpetki, karmi nowymi podcastami, opuszkiem palca delikatnie po pyszczku okrągłym pieści. Trudno wytłumaczalny kult jest totalnie niezrozumiały dla ludzi, którzy nie zaprzyjaźnili się z najpopularniejszym odtwarzaczem mp3 jakim od lat jest iPod.

Miłośnicy grajotek spod znaku nadgryzionego jabłuszka pędzą bez chwili wahania po młotek by dokonać rytualnego mordu na śwince skarbonce gdy tylko Steve Jobs i chłopaki z appla ogłoszą, że znów “cosik” nowego zagra.

Problem był jednak zawsze ze sterowaniem plejerka. Jak człowiek nie nabył (dodatkowo) pilocika (ja się nie dorobiłem na przykład 🙁 ) to każda zmiana głośności, kawałka czy operacja dowolnie inna wiązała się z przeszukiwaniem przepastnych kieszeni, wyciąganiem iPoda (+ wyciąganiem go ewentualnie ze skarpety czy inszego pokrowca).

 

ipod_skarpeta

Wszystko to trwało…

Oczywiście siedząc w domku można iPodzika ujarzmić iTunsami czy pilocikiem, ale w sumie nie o to chyba w tym chodzi…

Wszystko to może już niedługo odejść w niepamięć, dzięki japońskiemu studentowi Kazuhiro Taniguchi, który wydumał aktywowany mrugnięciami oczu sterownik do iPoda.

KomeKami Switch (bądź Temple Switch), bo tak się to cudo zwie, ma przy pomocy specjalnych sensorów badać ruchy skóry w okolicach oczu, które powstają podczas mrugania i interpretować je następnie jako stosowne komendy wydawane iPod’owi.

Sensory miałyby być wbudowane w słuchawki bądź okulary i odróżniać mrugnięcia od mrugnięcia (wink vs. blink) – czyli świadome “komendy” od normalnych mrugnięć.

Przykładowe komendy:

  • zamknięcie obu oczu na sekundę – start;
  • ponowne – stop;
  • lewo oczko cofa;
  • przeskakuje na utwór kolejne ruch prawego.

Przypuszczalnie “gesty” będą programowalne, a naturalną rzeczą przeniesienie “gestów” poprzez WiFi zamiast kablem.

Tak czy owak już nie mogę się doczekać by zobaczyć iPodowego geeka który marszczy całą twarz i pędzi przez miasto z zamkniętymi oczyma bo akurat przesłuchuje nowe podcasty 🙂

Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *