Tekst powstał w ramach niewspieranej już inicjatywy internetteam.pl


Jak zdobyć pierwsze 100 000 subskrypcji na Youtube?

Czy czasami też się zastanawiasz, czy nie rzucić wszystkiego i … zostać YouTuberem? Twórców internetowych przybywa w ekspresowym tempie, według trendów przyszłość należy do treści video niezależnych twórców tzw. influencerów, a zarobek czai się w treściach sponsorowanych. Już teraz około 25% influencerów odpowiada za 75% wyświetleń na YouTube*. Zastanawiasz się jak zacząć? Do dzieła!

 

1. Znajdź swój temat

Zastanów się, o czym chciałbyś robić filmy i jaką wniosą wartość dla Twoich widzów. Przeanalizuj, co ludzie chcą oglądać i w jakim formacie. Zobacz, co już robi konkurencja i jak mógłbyś zrobić to lepiej. Śledź trendy i nie ograniczaj się tylko do polskiego podwórka YouTube’a.

Jeśli zdecydujesz się na kanał związany z motoryzacją, nie publikuj nagle serii filmów o karmie dla kotów. Pamiętaj jednak, że temat nie może być zbyt wąski, żebyś mógł regularnie publikować nowe filmy, a jednocześnie pomysł nie był wyczerpany.

2. Zadbaj o warsztat

Nie potrzebujesz profesjonalnego studia, jednak pamiętaj, że jakość materiału, jaką dostarczysz jest objawem szacunku do widza. Na szczęście teraz już zwykła lustrzanka wystarczy, żeby zapewnić jakość HD. Zadbaj również o dźwięk – nie ma nic gorszego niż pogłos i kiepsko słyszalne wypowiedzi. Nie musisz być od razu perfekcyjny, widzowie na pewno dostrzegą Twój rozwój i to docenią, ale postaraj się o podstawy już na samym początku!

3. Stwórz krótki film powitalny

Zaprezentuj się! Warto złapać uwagę widzę w przeciągu około minutowego filmu powitalnego i pokazać mu dlaczego warto dłużej zatrzymać się na Twoim kanale. Pokaż ciekawe momenty, powiedz, czego może się spodziewać po Twoich treściach. Celem filmu powinno być zaintrygowanie widza do dalszego subskrybowania – nie każ mu oglądać kilkunastu minut Twoich różnych filmów na kanale, żeby się zdecydował na subskrypcję. Zdobądź jego serce filmem-wizytówką, czyli filmem powitalnym.

4. Publikuj regularnie

To bardzo ważne i jednocześnie bardzo trudne – wymaga wytrwałości, konsekwencji, odpowiedniego planowania i organizacji. Jednak to się opłaci! Ostrożnie podejdź do częstotliwości publikacji. Zastanów się czy na pewno przez najbliższe kilka lat będziesz w stanie dodawać filmy codziennie? Może lepiej ograniczyć się do jednego filmu w tygodniu? Pamiętaj, że taka decyzja determinuje harmonogram Twojej pracy na dłuższy czas. Wskazówka: komunikuj głośno swoje dni i godziny publikacji – w ten sposób pomożesz zbudować lojalność widzów.

5. Słuchaj swoich widzów

Pokaż, że komentowanie się opłaca, poprzez słuchanie sugestii widzów, co do tematów następnych odcinków czy wprowadzenia zmian. Angażuj się w dyskusję. W ten sposób pokażesz swojej widowni, że zależy Ci na ich zdaniu i że jesteś blisko nich, w ciągłym kontakcie. Widzowie to docenią i zaczną traktować Ciebie jak przyjaciela.

6. Dbaj o tytuły, tagi, miniatury, opisy filmów

Słowa kluczowe, po których znajdą Cię użytkownicy to na początku Twoje być albo nie być. Umieszczaj je w tytułach, opisie filmu oraz tagach do filmu. Miniatura do filmu również jest bardzo ważna, jak mawiają: wyróżnij się albo zgiń. Spraw, by właśnie Twoja miniatura zachęcała do kliknięcia na liście wyników wyszukiwania. Między innymi poprzez miniatury tworzysz pierwsze wrażenie dla swojego kanału.

7. Używaj możliwości, które daje Ci YouTube

Korzystaj z kart i endscreenów, pomoże to zaangażować się w Twoje kolejne filmy. Ciekawą opcją jest też ankieta w kartach – spróbuj zapytać Twoich widzów o zdanie na dany temat. Grupuj filmy w playlisty tematyczne – uporządkuje to treści, a także pozwoli wydłużyć wskaźnik WatchTime, czyli łączną długość oglądanych filmów. Aktualizuj na bieżąco wygląd strony głównej Twojego kanału – pokazuj tam najnowsze filmy oraz te, które cieszą się największą popularnością. Nie zapominaj o estetycznym zdjęciu głównym kanału, które powinno być również dobrze czytelne na mobile.

8. Zachęcaj do subskrypcji i klikania w dzwoneczek

Przypominaj swoim widzom o subskrybowaniu kanału oraz klikaniu w dzwoneczek, żeby zawsze otrzymywali powiadomienia. W miarę możliwości wykorzystuj także warstwę graficzną, żeby podkreślić wagę tematu. Zapewne większość widzów, która Cię ogląda, nie subskrybuje Twojego kanału, więc jeśli wydaje Ci się, że komunikat „Subskrybuj mój kanał” w każdym odcinku jest monotonny i nudny, to zajrzyj do statystyk swojego kanału, żeby sprawdzić udział subskrybentów w obejrzeniach Twoich video.

9. Współpracuj z innymi twórcami

Współpraca z bardziej znanymi twórcami YouTube’a to może być gigantyczny skok w rozwoju Twojego kanału. Jednak nie wystarczy, że Ty zaprosisz gościa do siebie. Tak naprawdę chodzi o to, żeby zaprezentować swój kanał szerszej widowni u większego YouTubera, czyli zyskać jego polecenie. Spróbuj znaleźć wspólny temat, jakiś ciekawy pomysł i zaproponuj innym twórcom wspólną realizację, a potem obserwuj rosnące subskrypcje.

10. Obserwuj swój kanał – analityka jest ważna!

Wszystkie Twoje wybory i decyzje będą odzwierciedlać się w statystykach kanału. Obserwuj wszystko! Szukaj zależności – powtarzaj to, co dobrze się sprawdziło, a rezygnuj z kontynuacji tego, co nie dało oczekiwanych efektów. Załóż sobie liczbowe cele, do których dążysz – tylko wtedy będziesz miał punkt odniesienia oraz motywację do dalszej pracy nad kanałem. Żeby być na bieżąco, polecam aplikację YT Studio – wszystkie liczby, zawsze pod ręką.

11. Bądź spójny, ale nie bój się eksperymentów

Wcześniejsze wskazówki mogły wskazywać na to, że jak się coś postanowi, to już trzeba się tego trzymać. Owszem, ALE… Jeśli zauważysz, że pewne rzeczy się nie sprawdzają, to nie warto ich kontynuować na siłę. Może to czas na coś nowego? Nie bój się eksperymentować, próbować nowych formatów, nowych sposobów na zaangażowanie Twojej publiczności. Ważne, żebyś pozostał przy tym spójny i autentyczny.

12. Spisz swój plan – strategia to podstawa!

Chcesz dołączyć do grona influencerów na YouTube? Do dzieła – trzymam kciuki. Na poniższym wycinku z raportu* widać, że jest ich coraz więcej. Spisz zatem swoje cele i plany – stwórz strategię działania i … działaj! Powodzenia!

* Źródło: Raport Tubular State of Online Video Q3 2017

Join the Conversation

3 Comments

  1. Te wskazówki są bardzo ważne, gdy chcemy zwiększyć liczbę subskrybentów na Youtube.
    Ale czasami te wskazówki nie działają, wtedy musimy kupić subskrybentów Youtube.
    Skorzystałem również z usługi „Alwaysviral”, aby zwiększyć liczbę subskrybentów na moim kanale Youtube, co bardzo mi się przydało.

  2. Rodacy jak w tym kraju ma byc dobrze jak wy w kolko wybieracie miedzy tyfusem, a cholera. Ida wybory a wy ciagle glosujecie na sondaze, a nie tak jak wam serce podpowiada. Sondaze sa oszukane, to zwykla socjotechnika. Zrozumcie, ze trzeba w koncu wywalic komuchow POPIS z sejmu i wtedy w Polsce bedzie normalnie. Oni nie sluza naszemu krajowi – jedni podnozki Brukseli, drudzy pacholki USA. Im chodzi tylko i wylacznie o wladze. Zycie w splendorze i luksusach przez kolejne 4 lata na koszt podatnikow.

    Zrozumcie, ze PIS nie daje wam 500+ z troski o was, czy o wasze dzieci. To jest zwykle kupowanie glosow i to jeszcze waszymi pieniedzmi. Tak placicie za to w podniesionych kolejnych podatkach i daninach. Zrozumcie ze dobrobyt buduje sie obnizajac podatki, a nie rozdajac pieniadze.

    Ja chce zyc godnie ze swojej pensji, a nie dostawac jekies ochlapy od panstwa. Jest jedna partia ktora chce obnizac podatki, nie dawac, ale i tez nie zabierac, ale ja wam nie bede mowil na kogo glosowac. Powiem wam, na kogo nie glosowac – trzeba pogonic POPIS! I trzeba ruszyc sie z domu i isc na wybory. Nie patrzcie na sondaze. Namowcie cala rodzine i idzcie glosowac przeciwko POPIS. Te szkodniki niszcza Polske od ponad 2o lat pod roznymi nazwami. Biedy nie da sie zniesc ustawa tak jak to Kaczynski planuje poprzez podniesienie placy minimalnej. Niezbyt inteligentni juz sie ciesza, ze beda wiecej zarabiac, ale przeciez nie pomysla, ze na przyklad szef piekarni bedzie musial podniesc pensje piekarzom i chleb bedzie kosztowal 8zl. I tak samo w kazdej innej branzy. Dlaczego nie mozna podniesc skandalicznie niskiej kwoty wolnej od podatku, a wydaje sie miliardy na 500+ ? Dlaczego ta banda z Wiejskiej ma kwote wolna od podatku w wysokosci 30000 a my 10 razy mniej? To nie jest ani dobre prawo, ani sprawiedliwosc. Kopiujcie ten komentarz i wklejajcie na swoim facebook-u, twitterze i gdzie tylko sie da.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *