ForkLift – najlepszy klient FTP ever

Jeżeli tworzysz cokolwiek w Internecie można śmiało powiedzieć, że używasz jakiegoś klienta FTP, jeżeli robisz coś więcej to nie będą Ci obce takie hasła jak FTP, SFTP, WebDAV, S3, iDisk, SMB, AFP czy NIS, a jeżeli po prostu jesteś “zwykłym, codziennym” użytkownikiem komputerów apple to i tak potrzebujesz dobrego programu do zarządzania swoimi plikami.

Szukając odpowiedniego programu do tych wszystkich zadań nie sposób nie wspomnieć o programie popełnionym przez BinaryNights czyli o ForkLift’cie.

Forklift
Forklift

Program oferuje nam ogrom możliwości. Samo zarządzanie plikami odbywa się poprzez dwukolumnowy interface (taki stary windowsowy Total Commander), w którym pliki – tak jak w systemowym finder’ze – możemy przeglądać w widoku ikon, szczegółowym, kolumnowym i cover flow.

Dla ułatwienia częstych transferów plików dostajemy możliwość synchronicznego przeglądania katalogów (czyli jedna kolumna “śledzi” drugą – np.: nawigując lokalnie po katalogu z daną aplikacją w drugiej kolumnie automatycznie pokazuje nam się zawartość analogicznego katalogu na serwerze – wierzcie mi, dobre to i sprawiedliwe).

Kolejnym ułatwieniem przy częstych transferach plików jest synchronizacja czyli możliwość wskazania dwóch katalogów, których zawartość powinna być ta sama. Program sam sprawdza zmiany i wskazuje pliki, których wersja się zmieniła.

Jeżeli często korzystamy z tej opcji możemy zachować ją jako synclet (nie do końca wiem jak to nazwać po polsku) czyli mały program, który tworzymy i później uruchamiamy żeby sam dokonał odpowiedniego transferu zmienionych plików – moim zdaniem opcja wręcz genialna!

ForkLift - synchroniczne przeglądanie + synclety
ForkLift – synchroniczne przeglądanie + synclety

Kolejną, niezwykle przydatną funkcją jest możliwość hurtowych operacji na nazwach plików – rozwiązanie nie do przecenienia dla osób, które kiedykolwiek musiały męczyć się z takimi operacjami.

ForkLift - hurtowe operacje na nazwach plików
ForkLift – hurtowe operacje na nazwach plików

Nie można również zapomnieć o możliwości edytowanie plików znajdujących się na naszych serwerach bez potrzeby ściągania ich na nasz komputer. Dorzućmy do tego jeszcze opcję przeglądania spakowanych plików czy wsparcie Quick Look. Wszystko to czyni z ForkLift program wręcz niezbędny w pracy z plikami.

Jest jednak coś czego mi niezwykle brakuje w tym programie. Chodzi mi mianowicie o możliwość synchronizacji zapisanych danych dostępowych do FTPów pomiędzy różnymi moimi komputerami. Cały czas kombinuję jak popełnić to z użyciem DropBox’a – jeszcze mi się nie udało rozwiązać tego problemu w jakiś sensowny sposób.

Reasumując – gdyby nie brak możliwości synchronizacji zapisanych danych dostępowych uważałbym ForLift’a za program wręcz idealny. Tak czy owak polecam!


Program dla komputerów Apple pobierzecie w MAS – TUTAJ


Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *